0

Miks tunnevad nartsissistid vajadust oma partnerit armukadedaks teha?

Oletame, et sa veedad oma kaaslasega meeldivat õhtut ja ühtäkki hakkab ta rääkima oma endisest tüdruksõbrast. Ilmselgelt proovib ta sind selle jutuga armukadedaks teha. Milleks sellised mõttemängud, kui sa tal juba olemas oled?

Alabama ülikooli psühholoogid eesotsas Gregory Tortorielloga leidsid, et nartsissistidel on kalduvus oma suhteid meelega rikkuda. Nimelt meeldib neile flirtida teiste inimestega ja enda partneris armukadedust tekitada.

Nartsissiste on kahte tüüpi, kutsume neid siinkohal «grandioossed eneseimetlejad» ja «haavatavad eneseimetlejad». Esimesed on lihtsalt iseendasse armunud, aga teistel on tegelikult madal enesehinnang ja nad on ebakindlamad, aga siiski sama isekad kui esimesed.

Sellest lähtuvalt on erinevad ka nende põhjused, miks oma kaaslast armukadedaks tehakse. Kui «grandioosne eneseimetleja» tahab sellega oma partneri üle kontrolli saavutada, siis «haavatava eneseimetlejaga» nii lihtne ei ole.

Nad flirdivad teistega, et testida omaenda suhte tugevust, tõsta oma enesehinnangut ja otsida võimalust kättemaksuks, juhul kui nende enda partner peaks eksima või ebalojaalne olema.

Üks on kindel – ükskõik, mis tüüpi nartsissist su partner ei oleks, siis ta ei tee sind kogemata armukadedaks. See on sihikindel tegevus, et saavutada mingit teist eesmärki. Nad teevad seda meelega.

Näide reaalsest elust:

Mäletan, olin oma nartsissistiga alles mõned korrad kohtunud, kui ta äkki hakkas näitama mulle Facebookist oma ekside kontosid ja rääkima, kuidas ta soovib nende elu kontrollida, nendega kontaktis olla ja nende elu nõustada ja läbi selle juhtida (näiteks karjäär).

Kogu suhte ajal ta rääkis, kuidas naised tahavad teda, flirdivad temaga (klassiõed, kliendid jne). Ja kuidas ta ei oska sellisel puhul käituda. Küsis lausa minult nõu, kuidas sellistes olukordades käituda. Mina uskusin ja andsin nõu ning selgitasin, kuidas piire tõmmata. Täna saan aru, et ta rääkis selliseid asju meelega, et tekitada minus ebakindlust.

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga