0

Kes on nartsissist?

Nartsissism tähendab enesearmastuse, -imetlemise ja enda veetlusjõu suunamist iseendale.

Terve, normaalse nartsissismiga inimesel pole vajadust enesearmastust teiste peal välja elada, neid halvustada või näidata tühistena. Nartsissism võib muutuda ka vormilt haiglaslikuks: sel juhul on tegemist nartsissistliku isiksushäiret kandva inimesega.

Sõna “nartsissist” tuleneb Vanakreeka mütoloogiast. Legend räägib kaunist ja uhkest noormehest Narkissosest. Narkissosele oli ennustatud, et ta elupäevad peagi otsa lõppeksid, kui ta enda peegelpilti juhtuks nägema. Nümf Echos, kes pidi kandma nähtamatuna-olemise needust, armus Narkissosse, kuid viimane ei hoolinud Echosest. Kord jahiretkel olles märkas Narkissos juhuslikult enda peegelpilti allikasilmast, see aga ei pakkunud Narkissosele mingisugust vastuarmastust. Nooruk ei lahkunud enam allika äärest, sinna ta nõrkes ja suri. Teda otsima tulnud kaaslased leidsid Narkissose surnukeha kõrvalt kauni kollase lille – nartsissi.

Nartsissistlikku isiksushäiret ei saa pidada inimese intellektist tulenevaks tervise- või tegutsemistasandi probleemiks, samuti ei peeta seda vaimuhaiguseks. Probleem ilmutab end hoopiski selles, kuidas inimene sotsiaalselt käitub juhul kui tal puuduvad mõningad käitumist ohjeldavad mehhanismid – näiteks pole ta võimeline tundma süü- või häbitunnet.

Intellektuaalsetelt võimetelt on taolised inimesed sageli keskmisest kõrgemalgi tasemel. Iialgi pole nad suutelised leppima ja tunnistama enda ebaõnnestumisi. Selline käitumine võib jätta temast valeliku mulje justkui tugeva enesehinnanguga isiksusest . Statistiliselt esineb nartsissistlikku isiksushäiret sagedamini meestel kui naistel. Eri allikate põhjal arvatakse, et nartsissistlikku isiksushäiret kannab 1–9 protsenti kogu elanikkonnast.

Psühhoanalüütikute arvates iseloomustab nartsissistliku iseloomuhäirega inimesi tunnete puudumine. Häire all kannataja pole suuteline erinevaid tundeid tundma ning seetõttu ei suuda ta end tunnete kaudu ka väljendada.

Nartsissist on isiku iseloomuomadus, millest tegelikult soovib igaüks hoida kaugele eemale. Sõprus või suhe nartsissistiga on eranditult alati vaevarikas ja kannatusterohke. Sellisele suhtele tuleb iseenda heaolu huvides teha lõpp nii ruttu, kui vähegi võimalik. Muidugi keerulisem on olukord siis, kui mõni lähisugulane või pereliige on nartsissist.

Nartsissistiks ei sünnita, vaid selleks kujunetakse varajases eas teatud psühholoogiliste draamade, traumade ja pingete tagajärjel.

 • Talle on oluline olla maailma keskpunkt, kelle ümber kõik tiirleb.
 • Ta soovib ja loodab, et inimeste elud ja isegi mõtted tiirlevad tema ümber. Eriti just temale sobivas ja meeldivas kontekstis.
 • Teda ei huvita teise inimese tunded, olukord, raskused, probleemid. Ta ei suuda ennast panna teise inimese kingadesse.Ta ei tunnista, kui ta on millegi suhtes eksinud või et tema on midagi sellist teinud, millel on negatiivsed tagajärjed. Kui ta isegi seda näiliselt tunnistab, siis ta ei kahetse. Kõik tema kahetsus ja vabandused on võlts, õpitud käitumine.
 • Tema on alati ohver, kellele kõik (tülikad isikud) liiga teevad. St, et teda ei mõisteta.
 • Ta loob endale pildi ja loo, mida ta ise hakkab uskuma ja paneb teisedki uskuma. Tema on selles loos alati kangelane ja õiglane (või ka ohver), teised on kas pahad või tähtsusetud.
 • Ta ei ole sinu jaoks olemas, kui sa teda või tema tuge vajad. Ta on ainult siis olemas, kui temal on sind vaja, kasvõi samal ajal, kui sina vajad teda. Temale on olulised vaid tema enda vajadused.
 • Ta läheb marru, kui tema teele juhtub vastane, kes tema mängule ei allu ja paljastab tema nõrgad kohad.
 • Ta otsib välja ja laob sulle nina alla kõik sinu vead ja vahel lisab ise neid juurdegi. Eriti siis, kui ta on nurka surutud.
 • Tahab alati tunda ennast ülemana ja paremana teistest. Kui talle tundub, et keegi teda sellisena ei tunnusta, siis ta üritab seda inimest emotsionaalselt maha tirida.
 • Ta keerab asjaolud ja faktid tagurpidi, projitseerib iseenda vead sinule. Ta püüab ka sind ja teisi panna uskuma, et just nii ongi.
 • Nartsissistiga pole mõtet astuda vaidlusesse ega väitlusesse. Sa ei saa talle oma olukorda ega vaatenurka põhjendada, sest tegelikult see teda ei huvita. Ta vaid ründab ja manipuleerib sind seda rohkem, mida rohkem sa püüad ennast talle põhjendada. Või oma käitumist, tundeid selgitada.

Nartsissist on psühhopaadi sugulane. Vahe on selles, et psühhopaadiks sünnitakse, aga nartsissistiks õpitakse/kujunetakse.

Paljudel inimestel võib siin-seal ja aeg-ajalt esineda mõni nartsissistlik omadus, kuid päris nartsissistil on enamik või kõik ülal loetletud omadused suurema osa ajast olemas.

Emotsionaalne vägivald ja nartsissist käivad alati  käsikäes. Nartsissistiga ole valmis selleks, et sina oled eikeegi.

Nartsissist arvab, et maailm keerleb või peaks keerlema ainult tema ümber. Vähemalt ta soovib seda.  Kui sul on ka mingi arvamus, siis see on see tema silmis vale. Kui sa tunned temast teistmoodi, siis sinu tunne on vale. Tema, tema, tema, tema ja veelkord tema on oluline. Ta võib näiliselt sinuga nõustuda, kuid see on manipulatsioon ja mäng, et saada lõppkokkuvõttes oma tahtmist.

Sina oled tühine, eriti kui oled talle lähedane. Ma julgen öelda, et mida lähedasem oled, seda rohkem tema omadused avalduvad. Mida enam on ta sind manipuleerinud, seda vähem ta omi maske kannab. Olenevalt olukorrast võib ta teeselda, et saada oma tahtmist.

Ta ei saa aru, kuidas saab teistmoodi mõelda, kui tema mõtleb või teistmoodi tunda, kui tema tunneb. Seega temaga sõber olla on suhteliselt väsitav, kuna pidevalt on tunne, et sina isiksusena pole oluline ja pole talle piisavalt hea.

Temaga suhtes olles idealiseerib ta sind alguses, armupommitab, siis hakkab pihta alahindamise faas ja siis lõpuks ei näe ta sinus enam midagi ja viskab su minema. Ta ei tunne seda tehes midagi, sest tal puudub empaatia– midagi, mis on emotsionaalseks läheduseks ülioluline. Sa oled tema jaoks ressurss, funktsioon, inglise keeles on selleks termin supply.

Ta ei suuda end panna sinu olukorda. Kui sa sunnid teda seda tegema, saab ta vihaseks. Üldse saab ta  sageli vihaseks. Eriti kui tahad talle rääkida tema kriitilisest olemusest ja halvast kuulamisoskusest või muust, mis paneks teda enda sisse vaatama. Ta ei talu vigade nägemist endas.

See on kuvand, mille ta on endale loonud, et kaitsta end igasuguse kriitika eest, kuna teda ise on kunagi kritiseeritud ja see oli nii ebaõiglane ja valus, et ta ei taha enam kunagi seda kogeda. Selle asemel kritiseerib ta teisi ja tunneb nii, et on nendest parem, kuigi see pole reaalsus ja konstruktiivne kriitika käib tegelikult inimese normaalse elu juurde.

Ta on katkine inimene, kes kahjuks teeb katki ka kõik teised, kellega ta lähedane on.

Ta lihtsalt ei oska armastada. Aga sina pead teda armastama! Aga kas sa tahad sellist armastust? Oled sa väärt tingimusteta armastust? Tema seda pakkuda ei suuda. Ta ei armasta iseennastki, rääkimata teistest.

Ta idealiseerib elu kõiki tahke – välimust, perekonda, sõpru, tööd, edu ja armastust. Ta arvab, et alati on kuskil midagi paremat, kui tal praegu on. Teadmata, et see pole realistlik. Ta tõepoolest usubki seda.

Kui sinu elus on keegi selline inimene, siis otsi abi, lõpeta kohe selline suhe ja jookse!

Kindlasti leia terapeut, kel on kogemusi emotsionaalse vägivallaga ja isiksushäiretega töötamisel, kuna see on nii spetsiifiline teema ja nüansse selles on palju. Sinu huvides on sellest võimalikult kiiresti vabaks saada.

Refereeringud: elumuutus.ee, wikipeedia

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga