0

Kuidas nartsissistist lahku minna

Nartsissistist lahkuminek hõlmab enamasti kolme staadiumi: eemaldumine, suhte lõpetamine ja hilisem enda kaitsmine.

Eemaldumisfaas

Kõigepealt koosta sellisest suhtest väljumise plaan. Paljude inimeste püüded nartsissistist lahku minna kukuvad läbi, kuna nad lahkuvad äkki ja impulsiivselt, ilma oma tegevust eelnevalt korralikult planeerimata ja ilma vajalike ressurssideta. Olen korduvalt kogenud seda, see tõesti ei õnnestu. Võta rahulikult ja tee plaan.

Eemaldumisfaasi jaoks:
– jälgi kuidas ta sind kohtleb, hea strateegia on kujutada endale pähe arstimütsike, kujuta näiteks ette, et oled psühhiaater kes suhtleb skisofreeniahaigega, nii ei võta sa tema manipuleerimist südamesse ega tema juttu tõsiselt ja saad emotsionaalselt distantseeruda, suhtlemist kõrvalt vaadata

– kui ta raevutseb, sõimab või kohtleb sind emotsionaalselt vägivaldselt, kujuta ette, et ta on kloun punase ninaga, ära võta seda endale sisse, püüa vaadelda situatsiooni eemalt, vaatagi teda kui klouni, eemaldu emotsionaalselt

– Muutu järk-järgult tuimemaks, räägi temaga vähem, jaga temaga vähem oma tundeid ja arvamusi. Eesmärk on mõjuda nartsissistile tüütavalt ükskõiksena, et nõrgendada emotsionaalset sidet, ent samal ajal mitte tekitada olukorda, kus sa tõmbad enda peale tema agressiivse käitumise.

– leia ja loo endale tugigrupp – sõbrad, sugulased jne.

– kui kardad füüsilist vägivalda, uuri välja, millised on juriidilise sekkumise võimalused, otsi tuge ja abi

– Lõpeta lahkarvamusi tekitavate teemade üle vaidlemine, tülitsemine või arutlemine. Lõpeta enda kaitsmine ja õigustamine, poetades vaid midagi stiilis “Ah, ma olen omadega juba täitsa segi”.

– Hakka pillama märkusi selle kohta, et oled depressioonis, läbi põlenud, et sa ei tea, kuidas eluga edasi minna.

Pea meeles – nartsissist ei tunne end selles, mis tema paarisuhtes toimub, kunagi vastutavana. Nartsissistil on kergem paarisuhtest lahkuda, kui ta saab süüdistada suhte lõppemises sind.

Paljud inimesed on sunnitud mängima juhmi ja nüristunut, et nartsissist saaks teistele rääkida: “Mu partner on täitsa poolearuline!” Ta võib küll teistele rääkida, et oled napakas, kuid see tagab sulle suurema turvalisuse. Lase nartsissistil eemaldumisfaasi ajal mõelda sinust mida tahes. Ära tee temast välja ja ära paku talle ressurssi.

– Ära alusta uut suhet. See teeb su olukorra ainult keerulisemaks ja suurendab ka nartsissisti viha. Kindlaim viis on elada mõned kuud endassetõmbunult.

– Ära unusta, et nartsissist otsib endale kiiresti uue ohvri ja poeb talle ühe hetkega lähedale niipea, kui tema huvi sinu vastu vaibub.

– Kui nartsissist hakkab esitama küsimusi muudatuste kohta sinu käitumises, tunnista, et sa oled tõesti segaduses, depressioonis, emotsionaalselt häiritud ja omad veel mitmesuguseid tüütuid nähtusid. See loob vundamendi teie suhte lõppemisele.

Suhte lõpetamise  faas

Teades, et nartsissist ei võta vastutust, reageerib arvustamisele/kriitikale vihastamisega ja on aldis sattuma paanikasse, kui ta märkab, et sa soovid ta maha jätta, on suhte lõpetamise faasis otstarbekas jätkata sama suunda nagu eemaldumisfaasiski.

– Seleta talle, et oled emotsionaalselt tuim, segaduses ja läbipõlenud. Et sa ei ole võimeline mitte kellegi vastu midagi tundma ja seetõttu soovid eelkõige oma partneri heaolu silmas pidades suhte lõpetada.

–  Märgi, et võib-olla on temagi märganud, et midagi on valesti, mistõttu sa vajad pisut aega, et oma tunnetes selgust saada ja oma probleemidest jagu saada. See võib tunduda sulle tülgastav, kuid võib-olla on asjakohane puudutada isegi sellist teemat nagu “Oma praegusel eluhetkel olen ma muutunud igasuguseks paarisuhteks täiesti kõlbmatuks.” Kui nartsissist saab süüdistada suhte lõppemises sind – mida ta teeks muidugi ka juhul, kui ta ise suhte lõpetaks, siis laseb ta kiiremini sinust lahti.

– Kui nartsissist satub paanikasse, külvab ta sind üle telefonikõnede ja kirjadega, jätab sulle auto klaasipuhastaja vahele sõnumeid jne. Reageeri sellele kõigele ühtviisi – teda tüdinult tänades. Kui sa reageerid üle või lähed mänguga kaasa, oled jälle olukorra üle kontrolli kaotanud. Selline tegevus on tagasi imemine ehk hoovering.

– Keskendu sellele, et sa vajad aega, mille jooksul sa saad toimuvat kõrvalt vaadata. Ära nõustu tema pakutud kompromissidega kohtuda harvemini, kohtuda ainult kord nädalas, võtta nädalaks aeg maha, minna koos nõustamisele, proovida teistmoodi suhet jms.

Niikaua, kui nartsissistil on võimalik sinuga ühendust võtta, on tal tunne, et tal on säilinud võimalus sinuga manipuleerida ja sinult ressurssi saada.

– Nartsissist keskendub sellele, et tekitada sinus süütunnet. Iga telefonikõne ajal kuuled, kui väga ta sind armastab, kui palju ta on sinu heaks teinud, kui palju ta on sinu hüvanguks ohverdanud. Aga samas kuuled ka seda, milline närakas sa oled, kuna sa oled tema lootusi petnud, ei anna talle teist võimalust ja teed talle suhte lõpetamisega häbi.

Ära ürita nartsissistile selgeks teha, mida sa tunned – ta ei saa sellest niikuinii aru. Teda huvitab ainult see, mida tema tunneb, sinu tunded on nagunii tema jaoks tähtsusetud. Üritades nartsissisti end mõistma panna, raiskad sa ainult oma aega; nartsissist näeb teie vestluses ainult võimalust sinuga veelgi enam manipuleerida ja sinusse süütunnet sisendada.

– Ära lase end õnge tõmmata, kui nartsissist äkitselt oma käitumist muudab või pakub sulle abielu, kingitusi, ühiseid reise vms.

Selleks ajaks peaksid olema juba kogenud, kuidas nartsissist oma tavaolekus käitub. Igaüks meist võib lühikeseks ajaks oma käitumist muuta, kuid pöördub peaaegu alati pärast kriitilise aja möödumist tagasi vanade käitumismustrite juurde.

– Kasuta sel lahkuminemise perioodil professionaalse nõustaja abi või lähedaste toetust. Sa vajad julgustust ja suuniseid. Ole valmis, et kui nartsissist sinu teraapiaskäimisest teada saab, asub ta nõustamist, terapeuti või sinu püüdeid abi leida maha laitma.

– Ära kasuta selliseid väljendeid nagu “ehk ühel päeval”, “võib-olla” või “tulevikus”. Kui nartsissist kuuleb sellistest võimalustest, arvab ta, et sa hakkad talle järele andma ja tugevdab oma survet.

– Kujuta ette rikkis mänguautomaati. Kui sa seisad Las Vegases katkise mänguautomaadi ees ja oled juba kümme korda tulutult kangi tõmmanud, siis liigud sa teise automaadi juurde. Ent kui see mänguautomaat annab sulle kümnendal korral kasvõi natukenegi raha, siis jätkad sa kangi tõmbamist, lootes et peagi saabub jackpot. Kui me jääme oma otsusele suhe lõpetada päevade kaupa kindlaks ja siis pakume äkki nartsissistile võimalust või lootust ära leppida, teeme sellega endale karuteene ja surve jätkub. Ära kunagi oma positsiooni muuda

– räägi koguaeg sama juttu. Nartsissist lõpetab selle kangi tõmbamise, kui automaat ei tööta, ja läheb järgmise juurde.

Hilisem enda kaitsmine

Nartsissist ei taju kunagi, et ta oleks paarisuhteprobleemide eest vastutav või need ise põhjustanud. Seda ei tasu lootagi!

Psühholoogilisest vaatenurgast nähtuna on nartsissist suurema osa oma elust (ilmselgelt kogu oma täiskasvanuelu) samamoodi käitunud. Kuna nartsissist tõesti ei näe oma vigu ega taju oma käitumise probleemsust, arvab ta üldjuhul lihtsalt, et tema partneri elus on mingi teatav faas – partner (ohver) on ajutiselt aru kaotanud, kuulanud valede inimeste nõuandeid või millegipärast pahaseks saanud, aga saab sellest varsti üle.

Nartsissist astub vaid harvadel juhtudel päriselt kõrvale, pigem üritab ta aeg-ajalt oma partneriga suhtlemist jätkata ka pärast seda, kui suhe on lõpetatud. Seer on hoovering ehk tagasi imemine. Eesmärk on omada sinu üle kontrolli.

Mõned juhtnöörid järgnevaks enda kaitsmise perioodiks:

– kõige tähtsam reegel – no contact ehk nullkontakt – kustuta ja blokeeri ta igalt poolt, ära suhtle temaga, ära allu tema provokatsioonidele

Kui siiski pead temaga suhtlema, näiteks teil on ühised lapsed vms, siis tee seda nii külmalt kui võimalik

– Ära kunagi muuda oma algset positsiooni. Teie suhe on lõplikult läbi! Ära räägi sellest, nagu võiks tulevikus midagi teie suhetes muutuda. Sulle võib tunduda, et sul õnnestub sellega nartsissisti rahustada, aga tegelikult jätab see talle mulje, et tal on ikka veel mingeid lootusi ning et vaja on ainult pisut rohkem survet avaldada ja teie suhe saabki jätkuda.

– Ära nõustu temaga kohtuma, et vanu aegu meenutada. Nartsissistile tähendab vanadest aegadest rääkimine võimalust sind endast välja ajada, sinu valvsust uinutada ja sinusse süütunnet süstida, et sind taas enda konksu otsa saada.

– Ära jaga temaga oma uue elu või uute partneritega seonduvaid üksikasju. Rõhuta, et sul on oma elu ja temal on oma elu ja et sa loodad, et tal läheb hästi.

– Kui sind tabab mõne telefonikõne ajal süütunne, katsu toru ruttu ära panna. Enamik inimesi pöördub tagasi halbadesse abieludesse ja paarisuhetesse just süütundest. Kui sa kuulad nartsissisti telefonikõnet kõrvalseisja positsioonilt, märkad sa, et nartsissist kulutab suurema osa ajast selleks, et sinus süütunnet tekitada.

– Kui sul on hiljem oma nartsissistist ekspartneriga mingi kokkupuude, piirdu alati vaid muutumatu lühiraportiga, umbes sellisega, mille sa esitaksid ka tädi Juulale.

Näiteks: “Ma näen ikka veel vaeva tennisemängu õppimisega, aga mu tulemused pole paranenud. Muud erilist nagu polegi.”

– Kui nartsissist räägib sulle, kui raske lahutus tema jaoks on olnud, tule välja mõne üldsõnalise väitega lahutuse kohta ja selle kohta, kui raske on elus oma õiget leida.

Kui nartsissist tahab keskenduda teie paarisuhtele, vasta talle nagu mõni triviaalne ajalehe nõuandenurgake: “Jah, lahkuminek on alati raske. Tänapäeval on raske sobivat partnerit leida. Loodame, et lõpuks satub meiegi teele see õige.” Pea meeles – ei midagi isiklikku!

– Jälgi, et kõik teie kokkupuuted oleksid lühikesed ja vaoshoitud. Kui sa kohtad teda, siis on sul alati kuhugi kiire, sul küpseb parasjagu toit mikrolaineahjus või iga hetk peaks su ema uksest sisse astuma. Soovi nartsissitile, et tal läheks hästi, aga tee seda alati samasuguse tooniga, nagu sa räägid supermarketi müüjaga.

Telefonikõnede ajal on otstarbekas kasutada vastavat mobiiltelefoni lisaseadet, mis pakub sulle sobivaid helinaid nagu uksekell, mikrolaineahju ukse hääl, koputus uksele jms. Seda seadeldist on telefonikõne ajal mugav kasutada – oih, pean toidu ahjust ära võtma, oih, keegi on ukse taga. Tee kõik selleks, et hoida vestlus lühike ja ebapersonaalne.

Kokkuvõte

Oma elu jooksul kohtame me mitmesugustes inimsuhetes väga erinevaid isiksusi. Mõningad neist pakuvad meile selget rõõmu ja mõningad pakuvad meile eluajaks armastust ja turvatunnet.

Samas on ka selliseid, mis kätkevad meie partnerist ja tema hoiakutest tulenevalt endas ohte meie enda ja meie tuleviku jaoks. Nii meditsiinis kui psühhiaatrias on tervise tagasisaamise võtmeks probleemide varajane äratundmine ja ravi, mis peab toimuma enne, kui need muutuvad ravimatuks. Aastatepikkune psühhoteraapia- ja nõustamiskogemus on andnud nartsissistide ohvreid nõustavatele spetsialistidele teadmised neile omaste hoiakute ja käitumismustrite kohta.

Nüüdseks on võimalik need üles loetleda ja määratleda, lootuses, et need võimaldavad sul nartsissisti varakult ära tunda ja end ohu eest hoida. Kui sa märkad teatud tunnuste ja indikaatorite ilmnemist ja suudad ära tunda vastava mudeli, on parim kiiresti eemale tõmbuda. Jätkates suhet nartsissistiga/psühhopaadiga võib sind ees oodata hirmutamine, vihapursked, paranoiline kontroll ning eneseaustuse ja enesekindluse täielik kadu.

Kui sa oled olnud nartsissistiga koos pikemat aega, võid sa pärast edukat lahkuminekut märgata, et sul esineb teatud psühholoogilisi probleeme, mis vajavad professionaalset sekkumist. Paljudel juhtudel on nartsissisti partneri stress olnud nii tõsine, et see on kasvanud depressiooniks. Tõsiselt võib olla kannatanud ka sinu enesekindlus/enesehinnang või sinu suhtumine vastassoosse üldse. Vajadusel tuleks pöörduda psühholoogi, psühhiaatri, sotsiaaltöötaja ja/või nõustaja poole, et saada sellest kahjustavast paarisuhtest lahkumisel spetsialisti toetust.

Allikas: naistetugi.ee

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga