0

Psühhopaadi/nartsissisti välimääramine

Empaatiavõime puudumine. Nartsissistid/psühhopaadid taipavad juba varases nooruses, et nad on teistsugused ja et nad peavad käituma teiste sarnaselt selleks, et edukalt ühiskonda sulanduda. Nad õpivad teiste käitumist matkima, kuid nad ei mõista kunagi põhjuseid, miks sel moel käituma peab. Empaatiavõime ehk oskus tunnetada teiste inimeste emotsioone ja tundeid on psühhopaatidele tundmatu.

Piltlikult öeldes ta ei tunne neid tundeid, mida tavainimesed peavad iseenesestmõistetavaks nagu kaastundlikkus, kahetsustunne, empaatia.

Kahetsustunde puudumine. Nartsissistid/psühhopaadid saavad aru, kui keegi nende käitumise peale vihastab. Viimase võimalusena võivad nad teeselda kahetsust, kuid erinevalt enamikust inimestest ei häiri neid mingilgi määral emotsioonid nagu süütunne või kahetsus.

Pealiskaudsus. Nartsissistid/psühhopaadid tunnevad harva kirge millegi muu kui vaid iseenda vastu ning seetõttu ei küündi nad iial ühegi teadmise pealispinnast kaugemale. Oma pealiskaudsuses lähevad nad nii kaugele, et etendavad võltsemotsioone tihti ülepingutatult, kõike selleks, et näida normaalne.

Suurushullustus. Vaatamata oma pealiskaudsusele ei ilmuta nartsissistid/psühhopaadid mingeidki märke probleemidest enesekindlusega. Nad elavad vääras maailmamudelis, kus nad ise on jumalaks. Nad võivad käituda šarmantselt ja olla karismaatilised, nad naudivad oma auditooriumi, antisotsiaalsem nartsissist võib  targutada näiteks netis netis, kus loob endale imago.

Vastutustundetus. Nartsissistid/psühhopaadid on vastutustundetud, sest miski ei ole iial nende süü. Mõeldes iseennast ideaalseks, ei saa nad ka ise olla probleemides süüdi, kõik halb saab olla vaid teiste tegude tagajärjeks.

Nartsissist ei kannata seda, kui juhitakse tähelepanu tema vigadele, ta ei kannata kritiseerimist, seetõttu üritab ta alati kõik teise süüks keerata. Või vabandab enda käitumist/tegusid välja sellega, et teine tõi temas selle esile või põhjustas tema käitumise.

Impulsiivne käitumine. Ettearvamatus. Nad on emotsionaalselt väga ebastabiilsed ja ettearvamatud. Tema tuju võib muutuda sekunditega sõbralikust vihameelseks. 

Nartsissisti/psühhopaadi maailmas on kõik, mida ta kohe tahab, hea ning kõik, mida ta ei taha, halb. Kui psühhopaat soovib seksi ning tema kohtingukaaslane seda ei paku, siis on vägistamine hea ja kaaslane halb.

Nõrk enesekontroll. See omadus võib näida eksitav, sest psühhopaadid teesklevad pidevalt oma “normaalsuse“ etendamisel. Ometi võib nõrk enesekontroll lüüa välja, kui psühhopaat käitub täpselt nii, nagu tahab, siis, kui tahab.

Soov riskeerida, igavuse vältimine. Terve inimene üldiselt väldib olukordi, mis tekitavad talle valu, ebamugavust, halbu tagajärgi. Nartsissist/psühhopaat aga lausa naudib selliseid olukordi. Kõik mis tekitab adrenaliini, on tema jaoks põnev ja huvitav. Neile ei meeldi igavus.

Manipuleerimine. Ta manipuleerib, et saada seda mida ta tahab. Inimesed on tema jaoks ressursid, funktsioonid, kes peavad pakkuma talle seda mida tema vajab. Ta kasutab inimesi ära, tihti suhtleb ta vaid nende inimestega, kes temale kasulikud on.

Õppinud terve elu tundma teiste inimeste käitumist, on nartsissistid/psühhopaadid meisterlikud manipuleerijad. Õigetele nuppudele vajutades suudavad nad mängida inimeste endi emotsioone nende vastu. Nad õpivad tundma teiste tugevusi ja nõrku kohti, et oma manipulatiivses mängus seda ära kasutada.

Patoloogiline valetamine. Empaatiavõime, häbi ja kahetsuseta võivad nartsissistid/psühhopaadid valetada nii tihti ja jultunult, kui nad soovivad. Tavalised inimesed punastaksid, higistaksid või väriseksid, kuid nartsissisti/psühhopaadi jaoks on valetamine ja manipuleerimine loomulik.  Valetamine hoiab psühhopaatide maailmavaadet ja neid ennast koos. Valetamise kaudu suudavad nad olla kogu ülejäänud ühiskonna parasiidid. Nartsissist võib silmapilgutuseta valetada sul suu ja silmad täis, kui see on tema jaoks kuidagi kasulik või ajab sind segadusse, mis aitab tal sind paremini manipuleerida.

Kontrolli vajadus. Nartsissistid/psühhopaadid teevad kõik, et sind kontrollida. Küsimus: “Mis teed?”, “Kus oled?” jms ei ole siiras huvi sinu tegemiste vastu vaid soov mängida sinu tunnetega ja manipuleerida sind käima munakoortel. Mida enam ta kontrollib sind, seda ebakindlamaks muutud.

Kõik nartsissistid pole psühhopaadid, kuid kõik psühhopaadid on nartsissistid.

Refereeritud: Telegram.ee

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga