0

Kuidas nartsissisti ära tunda?

Nartsissismiga on tihedalt seotud egotism — egoismi kraad kangem sõsar, maakeeli öelduna selline suhtumine, et inimene peab ennast ja oma arvamust maailma nabaks.

Nartsissist imetleb end ka füüsiliselt, samas kui egotismipuude all kannatav inimene peab kõige olulisemaks seda, et justnimelt temal oleks alati õigus, tema arvamused loeksid ning talle jääks viimane sõna.

Nartsissismi termin on pärit kreeka mütoloogiast, kus pajatatakse lugu kaunist noormehest Narcissosest, kes tõukas kõrvale kauni nümfi Echo lähenemiskatsed ning karistuseks pandi talle needus, et ta armuks omaenda peegelpilti. Suurest igatsusest ja armuvalust muutus noormees viimaks lilleks — muidugi nartsissiks.

Liialdustesse kalduv “geniaalne talent”

SÜMPTOM: Tunneb end tähtsana, liialdab oma saavutustega ning peab end üliandekaks, ootab, et ümbritsevad inimesed suhtuksid temasse kui geniaalsesse talenti ka siis, kui tema tegelik anne sellele ei vasta. Tunned ta ära lausekatketest “Noh, kas oled midagi sellist näinud/kuulnud?”, “Ma tean ise ka, et ma olen andekas, eriline, teistsugune” jne.

PÄRISELU: Ta teeb bändi, tegutseb näitlejana, laulab kooris, osaleb näiteringis, tegeleb mingil moel kunstiga, kirjutab luuletusi vms. Tema töö on selline, millega ta võib pälvida aplausi. Või on tegu inimesega, kes tegutseb esoteerilisel turul ja leiab sedasi imetluse ammuli suude näol (oo, suur šamaan, astroloog või ravitseja), sest räägib enamasti asjadest, millest suur osa nagunii aru ei saa, enamjaolt ta isegi mitte. Või on tal müügidirektori või nätsumüüja taust, kus ta on harjunud inimestega suhtlema ning tema suhtlemisoskust on vägagi imetletud. Dirol on teadagi parem kui Orbit.

KUIDAS TÖÖTAKS? Selline suhe võiks toimida siis, kui mõlemad suhte osapooled on sarnase loomuga, või sel juhul, kui üks suhte osalistest on andunud fänn (ja fänne pole kunagi vähe). Mõlemal juhul ei saa loota suhte pikalt püsimisele, sest fänn võib varsti leida uue kiindumuse ja kaks kunstnikuhingega nartsissisti lihtsalt ei huvituks sellest, millega teine täpselt tegeleb. Igav ju.

Võimuahne edumaniakk

SÜMPTOM: Unistab võimust, on edumaniakk, ihaleb ülimat Ilu ja Tõelist Armastust. Räägib sulle, kuidas sa “oled tema kirg ja ta pole midagi sellist varem tundnud”, samas leiad järgmisel hetkel tuhat tõendit sellest, kuidas ta on sama juttu ka mitmele teisele ajanud. Nartsissist kipub petma iseennast ja teisi, nii et pole imestada, kui keskväljakul saavad kokku mitu tema ohvrit, kes tõdevad, et neile kõigile on räägitud üht ja sama lugu. Ja mitte paha pärast, nartsissist ise “on hea”.

PÄRISELU: Tema nõudmised elule on suuremad kui “lihtsa inimese” unistused. Ta arvab, et ta väärib ainult niisugust elu, mis on päriselt kättesaadav vaid käputäiele väga-väga-väga rikastele või edukatele inimestele. Ta unistab, kuidas ta saab rikkaks, kuulsaks ja edukas. Ühtlasi ei mõista ta sellel teemal nalja. Lisaks ei saa ta aru, mis ta valesti tegi.

KUIDAS TÖÖTAKS?
 Ilmselt jääb selline inimene elu lõpuni üksikuks, kui ta just ühel päeval oma soovide võimatusest aru ei saa ja oma nõudmistelatti ei alanda. Ka siis, kui niisugune inimene on rikas ja edukas ja saanud justkui kõik mis vaja (näiteks mitu naist korraga), jääb tal alati millestki puudu ja miski ei ole tema jaoks piisavalt hea. Üksik hunt, kes ilmselt ei kõlba ka üheöösuhteks, sest ei suuda partnerit rahuldada. Kui sellises suhtes olles märkad, et partneril ei tõuse või ta hakkab rääkima Viagrast, siis võid kindel olla, et punased lipud juba ammuilma lehvivad.

Jupijumal

SÜMPTOM: Usub, et ta on nii eriline ja seisab teistest kõrgemal, et teda suudavad mõista vaid väga erilised, teatud staatuse või level’iga inimesed. Lõviosa teda ümbritsevatest inimestest on temaga suhtlemiseks liiga madalalaubalised. Tihti otsib ta ka kontakti sellistega, kes ta särale hiilgust lisaksid, sest niisama üksinda särada pole kuigi kirgas. Ta tunneb mõjukaid inimesi ja need võivad tal olla kõik Facebookis sõbrad. Vajadusel tsiteerib ta neid sulle voodis või targutab niisama keset päeva.

PÄRISELU:
 Ta vaatab väga hoolikalt näiteks seda, kuidas sa riietud, võimalik, et ostab sulle asju, mida peaksid tema arvates kandma. Ta näeb sinus vaid enda aksessuaari, objekti, mis peab aitama temal end säravamana tunda. Ta võib sulle öelda, et teatud religioonides on naistel ilusam pesu ja naine käib mehest kaks sammu tagapool, sest nii on ette nähtud. Ta isegi ostab sulle ehk ilusa hilbu, ise samal ajal arvet pidades, kui palju see maksis, et sulle selle hinda sobival hetkel nina peale visata — oled kallis lõbu! Sellise inimese kõrval pead ise juba ette teadma, mismoodi välja näha, et talle ometi halba varju ei heidaks.

KUIDAS TÖÖTAKS?
 Kui sa oled koos sellise inimesega ja sul puuduvad absoluutselt igasugused inimlikud tunded ning sa ei soovigi mingeid inimlikke tundeid tunda, siis vast töötaks. Vastasel juhul oleks sellisele inimesele tarvis kõrvale robotit. Üks mees juba ehitas endale sellise, nii et niisugustel nartsissistidel on robotite abiga ilmselt tulevikus võimalik end õnnelikuna tunda.

Peegelpildi musitaja

SÜMPTOM: Nõuab täielikku pühendumist, andumust ja imetlust.

PÄRISELU: Imetleb end sageli peeglist ja mangub pidevalt komplimente.Oskab peegli ees ilma igasuguse harjutamiseta teha duck-face’i. Välja minema asutades vahetab mitu korda riietust, keerutab end peegli ees ega küsi sinult, kuidas ta välja näeb, vaid ütleb peeglile, et vot nii näeb ta hea välja. Räägib iseendaga põhimõtteliselt. Armastab end seksi ajal peeglist vaadata, võib kohtingu ajal jääda imetlema oma käsi, rühti vms. Muide, seks sellisega on alati tema soolo, sina oled vahend, mitte partner. Ei märka ise komplimente vastu teha. Võib sulle öelda, et oled paks, arvates, et teeb sellega sulle teene. (Ja muidugi kergitab oma meeleolu).

KUIDAS TÖÖTAKS?
 Kui sa oled rahul sellega, et oma komplimendiannuse saad sa kätte sõbrannadelt, kolleegidelt, muudelt pereliikmetelt ega oota, et su kaasa sulle neid teeks, siis võib niisugune asi isegi toimida. Tee talle siis neid komplimente, kingi sünnipäevaks kehahooldusvahendeid, riputa magamistoa lakke peegel. Hea oleks, kui ainuke peegel ei asuks vannitoas, kus sul võib soov olla ka ennast teinekord korda sättida.

Orjapidaja

SÜMPTOM: Ta leiab, et tal on teatud asjadele ÕIGUS, ootab seda, et teda teatud tasemel koheldaks ning leiab, et on elementaarne, et teda ümbritsevad inimesed peavad käituma vastavalt tema ootustele.

PÄRISELU: Ta ootab, et sa seksiksid temaga alati siis, kui tema seda tahab, kuid kui sina alustad, siis võib koguni solvuda. Ta ilmub sulle voodisse endastmõistetava olekuga seksimiseks ja sama hästi on ta võimeline sulle juba hommikul ütlema, et täna õhtul seksi ei tule. Või teatab sulle õhtu eel, et täna tahab ta üksi olla (ja läheb ise samal ajal kellegi teise juurde seksima, seegi on reaalne elu). Seksi ajal keskendub oma naudingule, suudelda ei viitsi, kallistada ei oska, sest see on igav, ei hooli eelmängust, sest kellele seda vaja, ja kui ta ise on juba seksiks valmis, ei tee voodis asju, mis talle endale kohest naudingut ei paku. Tal on suhtumine mulle-mulle-mulle ja ta ei tunne vanasõna: käsi peseb kätt.

KUIDAS TÖÖTAKS? Ilmselt on sellise inimesega kooselu halb idee. Niisugusele inimesele on vaja orja, mitte võrdset partnerit.

Uss su rinnal

SÜMPTOM: On ärakasutaja, võib enda arvele kirjutada ka neid saavutusi, mis pole tema enda omad. Laseb teiste seljas liugu. Räägib sõpradele sinu lugusid iseenda lugude pähe, valetab süüdimatult, räägib musta valgeks ja halli punaseks, uskudes ise igat oma sõna.

PÄRISELU: Ta võib olla väga sarmikas ja veetlev, kuid tema motiivid on harilikult omakasupüüdlikud. Niipea, kui sa oled täitnud oma ülesande ja ta ei saa sind enam oma eesmärkide nimel kasutada, kaob ta silmapiirilt ja kaotab su vastu huvi. Oletame, et töötad kuskil ametipostil, millega kaasnevad teatud hüved, millest ta on huvitatud. Pruugib sul vaid töökoht vahetada sellise vastu, kus teda huvitavad boonused puuduvad, ja ta kaob. Kui aga töötad ametipostil, milles ta näeb selget ohtu oma valede ilmsikstulekule, siis hoiab ta sind enda läheduses, kuni selleni välja, et nõuab lausa kirjalikku lepingut, et kaitsta oma valesid. Läheduses hoidmine käib muidugi “armastamise” tähe all.

KUIDAS TÖÖTAKS?
 Ei töötagi. Selliste inimeste kohta öeldakse: soojendasin ussi oma rinnal. Niipea, kui ta leiab, et keegi teine on kasulikum, sülitab ta teie varasemale suhtlemisele ja võib tagatipuks sind ka taga rääkima hakata. Ta on sinuga vaid seni, kuni sul on talle pakkuda midagi, mida ta muidu ei saaks. Niipea, kui silmapiiril on parem variant, oled temast ilma. Ta on armunud mitte sinusse, vaid lisaboonustesse. Kui soovid inimest, kes oleks huvitatud sinust endast, otsi parem edasi.

“Said haiget või?”

SÜMPTOM: Tal puudub empaatiavõime, ta ei suuda aru saada sellest, et ka teistel inimestel on tunded, ta on võimetu teistele kaasa tundma. Kuni sinnamaani välja, et kui sinu lähisugulastest keegi sureb, siis seisneb tema kaastundeavaldus selles, et ta ütleb “ahah”. Ta võib sind solvata, isegi mitu korda järjest, saamata üldse aru, mida ta teeb. Kui ütled, et see pole okei või oled solvumisest juba lausa pisarates, siis küsib ta sult, kas sa praegu teeskled või. Äärmisel juhul ütleb ta sulle, et saa üle.

PÄRISELU:
 Sul võib temaga koos olla väga tore ja lahe, kuid niipea, kui teele ilmuvad esimesed raskused, laseb ta varvast. Sa tead, et sa ei või temale lootma jääda ja pead alati üksi hakkama saama, kuigi sul näiliselt on partner olemas. Raskustes oled sa alati üksi, kuid enda probleemide puhul nõuab ta sinult tuge.

KUIDAS TÖÖTAKS?
 Suhtena selline asi ei töötagi, parem siis juba ausalt üksi elada. Kui oled rahul sellega, et sul on temaga koos lõbus aega veeta ja te ei pane leibu ühte kappi, siis võid oma mälestustepagasisse koos temaga saada mitmeid toredaid eluhetki, mida vanuigi hea meenutada. Kui sa otsid endale eelkõige elukaaslast ja toetavat partnerit, siis selline inimene ei kõlba, kuna sa oled ka temaga koos olles ikkagi samahästi kui üksi.

Naabrist parem. Alati!

SÜMPTOM: Kadestab tihti teisi ja usub, et teda kadestatakse. Sel inimesel on ALATi firmaasjad. No name tossud ei tule kõne allagi. Kui lapsele on vaja Vans’e, siis ehitatakse selle ümber kohe lugu, kuidas lapse sõbrad ei võta teda alla nende jutulegi.

PÄRISELU:
 Ta võrdleb end pidevalt teiste meestega ja talle on oluline see, et tema “riist” oleks suurem kui teistel, tema auto võimsam kui naabril, tema grillitud vorst parem kui sinu grillitud vorst jne. Räägib sellest vahetpidamata, kuidas temal on mingi töö paremini välja tulnud kui kellelgi teisel jms. Dirol on siiski parem kui Orbit, mäletad?

KUIDAS TÖÖTAKS?
 Kui sa oled võimeline sellise eneseimetleja ennastkiitva mulina ühest kõrvast sisse ja teisest välja laskma ja mõnikord kaasa kiitma, siis ilmselt on okei. Kui tal just ei ole lisaks enda võrdlemisele muid nartsissistlikke jooni ja kui ta oma suurem-parem-võimsam ihaluses liiale ei lähe. Sobiks kahele sama tüüpi nartsissistile, kes teevad koos oma ‘naabrist parem’ pingutusi. Niisugusel paaril võib tekkida MEIE tunne, see, et MEIE oleme paremad kui teised. Häda sellise paari lastele, kes vanemate püüdlustele kaasa ei ela, sest ka nemad kistakse parem olemise võistlusesse.

Mõnitab ja solvab naljaviluks

SÜMPTOM: On ülbe, käitub tihti kõrgilt ja üleolevalt, upsakalt. Ja sageli vihaselt. Kõik on lollid, ainult tema on tark. Selle kinnituseks tsiteerib ka spirituaalseid liidreid, kelle sõnu väänab nii, nagu suva ette näeb.

PÄRISELU:
 Püüab teiste üle naljaviskamisega oma eneseuhkust kergitada ega suuda enda üle nalja heita. Kohtleb inimesi, keda peab enesest alamaks, halvasti. Mõnitab ettekandjaid, ülbitseb taksojuhiga, nimetab naisi kanadeks ja teeb nende kohta halvustavaid märkusi. Neeger on tema jaoks ori, heal juhul lihtsalt neeger. Halvustab teisi inimesi, solvab su vanemaid, ei pese oma sokke, ei vii prügi välja, võib sind oma lõbuks nutma ajada ja selle üle naerda. Naine on koristamiseks, mees on auto parandamiseks.

KUIDAS TÖÖTAKS? Ei töötagi, kui sa just pole masohhist. Niisugune mees ei pea paljuks ka käsi käiku lasta, kuid pea meeles, et ka emotsionaalne vägivald, solvangud ja üleolev käitumine on vägivald, mida suhtes ei tohi sallida.

Kokkuvõttes peab ütlema, et kooselul nartsissistiga ei ole reeglina pikka tulevikku, õpi sümptomeid õigel ajal tabama, et end pikematest piinadest säästa. Kui leidsid, et osad nendest punktidest käivad sinu kohta, siis võiksid sellest teha omad järeldused, kui su suhted on olematud või väga lühiajalised.

Allikas: annestiil.ee ja päriselu

 

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga