0

Nartsissistlik naine – 5 hoiatavat märki, kuidas teda ära tunda

Naiste nartsissismi ja sotsiopaatlikkust on kerge eirata, kuna me eeldame, et see läheb vanusega üle nagu puberteet. Paraku ei pruugi see nii olla. Loe, mis on need viis nartsissismi märki, mida naise puhul tähele panna ja mida ette võtta.

Pahatahtlik naine kahjuks enamasti oma liigsest omandiõigusest, empaatia puudusest ja inimeste ärakasutamise kombest välja ei kasva. Ta pigem kohandab end pisut muutunud keskkonnaga. Pahatahtlik nartsissist pole ainult edev ja endassesulgunud. Ta on ka varjatud kiusaja, kes meelitab lõksu oma sõbrannad, partnerid ja pereliikmed.

Nartsissistist (või sotsiopaadist) naine on täpselt sama ohtlik kui nartsissistist mees. Ometi on naine kaitsud levinud stereotüüpidega nagu “habras noor tüdruk”, “emalik ema”, “armas vanaema”. Neid omadusi naise puhul ka õigustatakse näiteks arhetüübiga “õel parim sõbranna.” Mitte keegi ei kahtlustaks julmuses vanemat naisterahvast, kuna teda peetakse loomult hoolitsevaks ja armsaks. Samuti ei oota keegi, et ema oma lapse hülgaks või teda tõrjuks ja väärkohtleks.

Aga mis siis, kui dementne nartsissistlik ema tõukab oma täiskasvanud lapse pärast aastatepikkust väärtkohtlemist lõpuks enesetapule? Või kui õelast sõbrannast saab intriigitsev töökaaslane, kes kasutab alatuid võtteid selleks, et oma kollege saboteerida? Või kui pahatahtlik tüdruksõber terroriseerib oma partnerit teiste meesaustajatega?

Nartsissistidest naised ei kasva kahjuks oma lapsepõlve agressioonist välja. Pigem saavad neist veel tõhusamaid salakavalaid käitumismaneere kasutavad täiskasvanud, kes manipuleerivaid teisi selleks, et oma tahtmist saada.

Naised võivad nartsissistidena teha sama palju kahju oma kaaslastele kui mehed. Toome välja viis kõige levinumat omadust ja käitumist, mida tähele panna, kui kahtlustad kedagi pahatahtlikus nartsissismis, ning mõned soovitused sellega toimetulekuks.

1. Sadistlik nauding kellegi teise valust

Ehk kõige vähem tähtsustatud on pahatahtliku nartsissisti omadus nautida teistele kannatuste põhjustamist. See naine lööb märkamatult noa selga ja vaatab rõõmuga, kuidas varasemalt enesekindel ohver muutub masendunuks, šokeerituks ja solvunuks. Nartsissist ei näita välja erilist kaastunnet, kui vestlus kaldub tõsisematele emotsionaalsetele teemadele, vaid vastab sellele pealiskaudselt või isegi õelalt.

Tema halastamatuks taktikaks on esmalt oma ohvrit idealiseerida, seejärel alandada ja kõrvale heita. Nartsissist ei suuda luua tervislikke ning emotsionaalselt tähendusrikkaid suhteid, seega naudib ta pigem meelelahutuse eesmärgil omaenda ja teiste suhete saboteerimist.

2. Kustutamatu võistlusjanu, mis tuleneb äärmuslikust kadedusest ja tähelepanuvajadusest

Tüüpiliseks agressiooni ilminguks on kiusamine tüdrukute seas. Neiud kasutavad vähem füüsilist vägivalda oma agressiooni väljendamiseks kui noormehed. Nartsissist käitub samamoodi. Kusjuures ilmselt kõige rängemad väärkohtlemised sünnivadki just suhetes teiste naistega.

Nartsissistlik naine oskab hästi välja selgitada, kes on tema sõprusringkonnas vaenlane ja kes liitlane. Liitlasi hoiab nartsissist nii kaua lähedal, kuni tal neist kasu on. Ohtu kujutavatest sõpradest on vaja mõne aja möödudes lahti saada. Nartsissistlikust naisest kadedamat inimest on keeruline leida.

3. Ta saboteerib sinu suhteid, luues sotsiaalsetes ringkondades kaost ja intriige

Nartsissistist naine kasutab keerulisi õelaid taktikaid oma sõprusringkonnas tülide tekitamiseks. Kuigi alguses võib ta oma ohvrit poputada, siis õige pea järgneb sellele alandamine ja eemaletõukamine. Ta võib kavalalt kaks sõpra teineteise vastu üles ässitada, jättes samal ajal ise hoopis lepitaja mulje. Selleks kasutab ta osapoolte mõjutamist valeliku või ülepaisutatud informatsiooniga.

Sinu sõpruskonnas on ilmselt naisest nartsissist või sotsiopaat, kui märkad tema puhul järgmisi märke:

Ruumi sisenedes märkad ebamugavat vaikust, kaaslaste varjatud pilguvahetust ja ebameeldivat sünergiat. See sõber, kes hakkab hoopis ülemäära sõbralikul toonil vestlema, ongi ilmselt kaaslane, kes sind hoopis taga räägib.

Sinu naissoost sõber ülistab, meelitab, austab ja kiidab sind nii omavahel kui ka avalikult. Märkad, et oled talle juba kummaliselt kiiresti rääkinud oma kõige intiimsematest saladustest, kuna kaaslane paistab väga usaldusväärne ja mõistev. Hiljem avastad, et oled grupivestlustest ja -kohtumistest kõrvale jäetud. Kuuled, kuidas sinu kõige salajasemaid hirme ja saladusi arutatakse pilkavalt grupis, kuigi olid selle usaldanud vaid ühele sõbrale. Tunned selgelt sõbra üleolevat suhtumist, kui ta räägib sinuga ja pisendab sinu saavutusi.

Märkad, et sõbranna räägib tihti põlgliku tooniga teistest sõpradest halvasti, kuigi nendega koos olles käitub väga sõbralikult ja avatult. See reedab tema kahepalgelisust ja võimet petta. Kuigi igaüks võib aeg-ajalt kellesti pisut taga rääkida konfliktide või hõõrumiste puhul, ei tehta seda nii jõuliselt ja valimatult. Proovi mõista, et nartsissistlik sõbranna hakkab samal viisil ka sind taga rääkima.

4. Ta on kinni oma välimuses (või vastupidi, kõrges intellektis), materiaalsuses ja pealiskaudsuses

Nartsissistist naine võitleb teiste naistega domineerimise eesmärgil. Ta kasutab oma võlu ning välimust teistest üle olemise jaoks ning on oma olemuselt üdini femme fatale. Paljud neist on väga atraktiivsed ning oskavad seksapiili kasutada oma kasuks ära.See naine on ka suurema tõenäosusega suur rahakulutaja. Põhiliselt ikka selleks, et end võimalikult edevalt üles lüüa ja ennast teistest paremini tunda. Tihti näeb neid ka majanduslikult edukate kaaslastega, kellel nad end hea meelega poputada lasevad. Ka iseenda majanduslikult heale tasemele saamine tähendab tema jaoks üleolekut teistest.

On ka neid nartsissiste, kes mängivad rohkem intellektuaalsete kaartidega nagu tunnistuste, teaduskraadide ja muude saavutustega. Näiteks võib õpetaja või õppejõud olla nartsissist, kes oma õpilasi alandab ja lausa kiusab. Tihtipeale valib see õpetaja sihtmärgiks klassi kõige targema naisõpilase, et oma positsiooni kindlustada. Isegi kvalifitseeritud inimesena tunneb nartsissistlik professor ohtu kõrge intellektiga õpilastest.

5. Nii teiste kui ka iseenda intiimsete suhete piiride julm eiramine

Nartsissistist naisel on suure tõenäosusega palju austajaid. Oma kaaslasele tekitab ta armukadedust nii tüütute eksmeeste kui ka salakavalate austajatega. Sellele naisele meeldivad armukolmnurgad ja ta tunneb nendes end väga ihaldusväärsena. Oma kaaslast petab ta kergekäeliselt kas emotsionaalselt või füüsiliselt. Kaaslane võib küll olla sellest teadlik, kuid osava manipulaatorina saavad teod andestatud ja samad harjumused võivad jätkuda.

Lisaks sellele võib ta teha lähenemiskatseid ka oma sõbrannade kaaslastele. Kui need ebaõnnestuvad, on ta mõistagi pettunud ja kade. Selline käitumine näitab, kui patoloogiliselt õiguslikuks ta end asjade ja inimeste suhtes peab.

Kui kahtlustad, et sinu ringkkonnas on nartsissist

Kui sinu sõbraks, partneriks või töökaaslaseks on nartsissistist naisterahvas, siis ole valvel. Ära arva, et oled tema alandamise ja petmise süsteemis mingi erand. See võib sinuga igal hetkel juhtuda. Tema kolleegina püüa hoida ametlikku joont — suhelge meili teel ja hoidke oma vestlused lühikestena. Ära jaga talle detaile oma eraelust.

Kui nartsissistist naine soovib kogu oma aja sinuga veeta ja survestab ka sind seda tegema, siis püüa õrnalt pidurit vajutada. Vähenda suhtlemist ja muuda suhte arenemise tempo aeglasemaks. See võib nartsissisti reeta või sujuvalt eemale peletada.

Nartsissisti reaktsioon räägib tema kohta palju. Enamik neist ei suuda olla ignoreeritud. Seega teevad nad kõike, et sinu tähelepanu saada. Kui see ebaõnnestub, siis püüavad sind saboteerida.

Kui märkad, et sinu sõbranna kipub kuulujutte levitama ja taga rääkima, siis proovi koosveedetud aeg lühikeseks tõmmata ja mingi vabandusega varem lahkuda. Tema kuulujuttudele kaasarääkimine võib viia olukorrani, kus hoopis sind peetakse tagarääkijaks.

Jää rahulikuks, kui nartsissist provotseerib. Ükskõiksus ja rahulikkus on parimad relvad tema taktika vastu. See ajab nartsissisti endast välja, kuna neil ei õnnestunud nii kergesti sind mõjutada.

Veenva nartsissisti või sotsiopaadi läheduses on alati keegi, kes sellega kaasa läheb. Ära raiska oma energiat sellele, et kõiki ümber veenda. Tõenäoliselt nad ei väärinudki sinu sõprust, kui neid oli nii kerge sinu vastu ässitada. Tea, et lõpuks saavad ka nemad aru, kes nartsissistist sõber tegelikult on.

Eemaldu nartsissisti liitlastest ja ümbritse end inimestega, kes sind toetavad ja kaitsevad. Ära lase end meelitada kiitustest sõpruse alguses. Kui kiitus on autentne, siis see püsib läbi kogu sõpruse või suhte.

Nartsissisti suurimateks hirmudeks on paljastus ja sihtmärk, kelle üle ei õnnestu kontrolli saavutada. Kui valvad ennast ja oma enesehinnangut, siis ei saa ükski nartsisssist sinu väärtust pisendada ega sõpru üle võita. Ta teab, et eneseteadliku naisena suhtud seesuguste “sõprade” kaotamisse pigem kui võitu.

Allikas: www.thoughtcatalog.com

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga