0

Nartsissisti paljastaja – ohumärgid

Nartsissist ei pruugi olla kogu aeg silmatorkavalt ülbe ja manipuleeriv, võib olla, et tema tõeline loomus on (ajutiselt) peidus. Sest ta parajasti manipuleerib sinuga, vajab sinult midagi, oled tema ressurss/supply ja see on osa tema strateegiast. Ta tahab sinult midagi.

 • Tutvumisfaas, armupommitamine ehk lovebombing – ta püüab väga kiirelt sinuga intiimseks saada, kasutades selleks erinevaid manipuleerimisvõtteid. Lubab sulle maad ja ilmad kokku ja maalib endast pildi kui täiuslikust parnterist. Või istutab sulle pähe mõtte, et te olete kokku loodud.
 • Samas ta püüab välja selgitada ja uurib sinu staatust ja sobivust talle. Ta on väga nõudlik suhtleja.
 • Nartsissist nõuab su kohest tähelepanu. Kuna asi puutub temasse, on see ju väga oluline. Kui ta seda tähelepanu kohe ei saa, siis ta solvub nagu väike laps. Ta hakkab nõudma, et oleksid talle lojaalne, truu, temale pühendanud. Testib sind. Ja püüab sind koheselt paika panna, mis suhteliigiga on tegemist ja millistel tingimustel sa temale sobid. Staatus on tema jaoks väga oluline.
 • Sa võid mõista, et midagi on pildil valesti, kõik on liiga intensiivne. Ta räägib näiteks oma raskest elust, kuidas ta eksid olid hullud, tema eksid petsid teda, teda kiusati koolis, tal oli raske lapsepõlv jms. Ta mängib ohvrit ja kiusatut. Sa tunned talle kaasa ja püüad talle toeks olla, tavaliselt oled sa empaatiline inimene. Selliste lugudega testib ta su empaatiat.
 • Ta ambitsioonidel ei ole piire. Tema soovidel ja vajadustel ei ole piire ehk kui ta midagi tahab, siis seda peab ta ka saama ja mitte oma oskuste või kompetentsi tõttu, vaid tänu sellele, et ta siiralt arvab, et on nii eriline ja teistest parem. Nartsissistid fantaseerivad sellest, kui palju edukamad, rikkamad ja ilusamad nad tahavad olla ning sellel pole otsa ega äärt. Tihti elavad nad fantaasiamaailmas.
 • Ta on pika vihaga. Kuna nad arvavad, et on täiuslikud, siis kui keegi neid solvab või kritiseerib, ei suuda nad seda mingil juhul tolereerida. Nende silmis peab see inimene saama karistatud. Ta provotseerib sind, hiljem karistab. Ta ei unusta kunagi ja meenutab, mida aastaid tagasi valesti tegid, ta ei unusta seda.
 • Ta ei vabanda kunagi, ta ei tunne kahetsust. Isegi kui ta vabandab, saad aru, et see pole siiras.
 • Ta kasutab inimesi ära. Näiteks, kui tal on midagi vaja, siis ta eeldab, et kõik on tema alluvuses ja teda abistamas. Empaatia puudumise tõttu on tal raske näha oma tegude (eriti emotsionaalseid) tagajärgi.
 • Kui teda koheldakse tema meelest halvasti, on ta väga solvunud. Nartsissistid on tõrjumise ja kriitika suhtes väga haavatavad. Kui sa ütled talle kasvõi tahtmatult kehvasti, siis võtab ta seda väga hinge. Ja karistab sind, näiteks agressiiv-passiivsusega, ignoreerimisega, sinu alandamisega vms.
 • Nemad ei tee kunagi midagi valesti. Mitte ainult suhtes, vaid ka tööasjades. Kui midagi läheb valesti, siis see on töökaaslaste, igal juhul teiste süü. Ta võib sulle rääkida, et teda ei mõisteta, temast saadakse valesti aru.
 • Või siis sina ei mõista teda. Isegi mitte konstruktiivne kriitika ei ole talle vastuvõetav. Talle ei mahu pähe, et ta oleks midagi valesti teinud ja ta keeldub seda uskumast. Isegi kui sa proovid teda aidata, siis ta ei näe seda. Tema silmis sa ainult süüdistad teda ja ütled, et ta on teinud vigu.
 • Tal õnnestub sinus alati süütundeid tekitada, kuigi tema oli see, kes eksis. Ta ei eksi kunagi ja isegi, kui ta seda teeb, siis on kuidagi sinu süü või vähemalt oskab ta seda nii serveerida. Sa ei võida kunagi. Sina põhjustasid tema eksimised (juhul kui ta neid tunnistab). Sina oled ka süüdi või “tood temas esile” tema halvad pooled.
 • Ta võib anda inimestele nõu, kuid tagamõttega. Täiesti arusaadav on aidata sõpra mõne väärt nõuandega, kuid nartsissistile annab see võimaluse demonstreerida oma domineerivat seisukohta ja keerata see hoopis enda kasuks. Või lihtsalt olla pildil, saavutada imetlust. Fake gurud tulevad kohe meelde.
 • Ta usub, et tema puhul reeglid ei kehti ja töötab neile pidevalt vastu. Kuna nartsissist on kogu aeg veendunud, et talle kehtivad eriõigused, siis ei pea ta sageli kinni reeglitest koduses majapidamises, suhetes ja tööl. Ta võib-olla ei tekita otseseid konflikte ja esita sulle väljakutseid, kuid ta teeb selliseid väikeseid märgilisi asju, mis annavad mõista, et ta peab end teistest ülemaks. Ütleme näiteks, et sa palud töökaaslasel graafikusse kirja panna, millal tal on vabad päevad ja ta «unustab» seda teha. Või kasutab su partner järjepidevalt tualetis kogu paberi ära ja ei too kapist uut rulli.
 • Teda on väga raske juhendada, kui see üldse võimalik on. Nartsissisti ei ole lihtne õpetada, treenida või juhendada. Millegipärast ei jää talle meelde, et ta peab kontrollima seda, mida peab, või parandama enda tehtud vigu. Võib juhtuda, et ta küsib pidevalt sinult juhtööre ja siis ise ei täida neid.
 • Ta muudab pidevalt ilma mingi põhjuseta kokkusaamisi ja plaane. Te olete midagi kokku leppinud, näiteks et lähete kohvi jooma, aga ta teatab viimasel minutil, et ta ei saa tulla. Pidev viimasel minutil alt hüppamine ja aja muutmine on üks vähestest tüütutest meetoditest, kuidas nartsissist annab oma olemusest märku.
 • Sa teed alati seda, mida tema tahab. Sa saad väga harva valida, mida te koos teete, mis filmi te vaatate või kuhu te sööma lähete. Sa oled proovinud tutvustada talle asju, mida sulle teha meeldib, aga ta leiab alati vabandusi ja ei ole sellest väga huvitatud. Ta võib hüpata viimasel hetkel alt ja ta saab sellest rahulduse. Sest temal on kontroll. Mida te teete, palju te teete ja kas üldse teete.
 • Nartsissistid vajavad austajaid, kes usuvad neisse pimesi. Usutakse, et enamik sektijuhte on olnud nartsissistid. Pea meelest, et sa pole tal ainuke. Enamasti on nad seksuaalselt seiklushimulised, võidetud vallutused toidavad nende ego. Seks on üks nende manipuleerimisvahendeid.
 • Nartsissiste ei saa ravida. Nad ei tea, et neil on häire. Nad pigem muudavad oma käitumist, et saavutada ihaldatud eesmärk või midagi ära hoida (näiteks lahkuminekut). Aga niipea, kui oht on möödas, käituvad nad taas vanamoodi. Kui sa oled suhtes nartsissistiga, tee kiirelt minekut!
 • Nad teavad, kuidas sinuga manipuleerida, vajutades su nõrku kohti, nuppe. Sest nad on kunagi varasemalt välja uurinud, mis sulle haiget teeb ja kuidas sind mõjutada.
 • Ta võib olla ihne. Paljude nartsissistide stiil on elada teiste arvelt ühel või teisel viisil. Ei ole harv juhus, kui nartsissist elab ja oleskleb abielus, suhtes, aga ei taha maksta arveid ega panustada suhtesse. Sa võid tunda, et ta kasutab sind materiaalselt ära.
 • Ta gaslightib sind ehk hämab, ta ajab sind segadusse ja paneb kahtlema reaalsuses. Ta tõepoolest tekitab sinus tunde, et saad kõigest valesti aru, mäletad valesti jne.
 • Tal on topeltstandardid. See, mis on lubatud talle, ei ole lubatud sulle.
 • Tihtipeale on ta sõltlane – mängurlus, alkohol, narkootikumid, seks jm.
 • Ta ei võta oma tegude eest vastutust – alati on süüdi teised. Selleks, et tema ärrituvust vältida tunned, et kõnnid justkui munakoortel.
 • Sa avastad, et tema jutt on ümmargune mull, demagoogia, targutamine, pseudofilosoofiline ja mis peamine – ebaloogiline – seda nimetatakse word salad ehk sõnasalat. Selle tehnika abil ajab ta su segadusse.
 • Tavaliselt pole neil pikaajalisi sõpru.
 • Ta paneb sind tundma, et petsid ta ootusi. Ta juhib mõnuga tähelepanu sinu puudustele ja valesti käitumistele.
 • Ta näitab näpuga sinu puudustele, kuid ignoreerib enda omi.
 • Ta murrab pidevalt lubadusi ega püsi plaani ja kokkulepete juures.

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga