0

Märka 20 märki, et oled vaimse vägivalla ohver

Paljudel juhtudel areneb ning süveneb vaimne vägivald pikema aja jooksul, mis tähendab, et sa ei pruugi esialgu märgata muutusi partneri käitumises, mõnel juhul võid tema käitumist isegi õigustada. Näiteks teeb partner midagi, mis sind emotsionaalselt häirib, kuid otsustad sellest mööda vaadata, sest armastad ju teda. Ja siis juhtub see jälle ning jälle. Kuni ühtäkki avastad, et oled lõksus.

Tegu  võib olla vaimse vägivallaga – see on igasugune psühholoogiline kius, mis traumeerib sinu heaolu, muudab nõrgaks, tekitab ängistust ja depressiooni, alaväärsustunnet.

Vaimse vägivalla all kannatajale on kerge öelda, et pööraku sellisele partnerile selg ja kõndigu minema, kuid aastaid nii elanud inimene ei pruugi arugi saada, et kusagil ootaks teda parem elu. Ta on lihtsalt harjunud sellega.

Juhul kui langed vaimse vägivalla ohvriks ning suudad seda endale teadvustada, ära karda teistelt abi küsida!

20 märki, et oled vaimse vägivalla ohver:

1. Kardad

Sinu partneri käitumine hirmutab sind, kardad temalt midagi küsida või paluda, kuna ei tea, kuidas ta võib sellele reageerida. Kõnnid nagu munakoortel ja oled ettevaatlik kõiges oma tegemistes ja väljendumistes.

2. Lõputud loengud ja moraalijutlused

Su partner räägib, kuidas sa ei saa millegagi hakkama, pead olema tublim, edukam, rohkem pingutama jne. Selle asemel, et sind aidata, loetleb ta aina üles sinu vigu ja puudusi ning kinnitab sulle, et sinusugune rumal ei saagi millegagi hakkama. Ta räägib su surnuks, kui halb, mõistmatu, nõme sa oled ja õõnestab sellega sinu enesekindlust ja enesehinnangut.

3. Võrdlemine

Kui su kaaslane võrdleb sind pidevalt kellegi teisega, kes on väidetavalt parem kui sina, on see samuti suur ohumärk. Kõik teised on paremad kui sina=sa ei ole midagi väärt tema silmis. Näiteks ta seletab sulle, kuidas “eelnevates suhetes küll (selliseid) probleeme polnud või kuidas endised partnerid teda oskasid paremini kohelda jne. Seeläbi õõnestab ta sinu enesehinnangut ning näitab sulle koha kätte.

4. Segadusse ajamine, hämamine, gaasikeeramine ehk gaslighting

Kõigepealt karjub nartsissist su peale natukene, ent kui julged vastu hakata, muutub ühtäkki lahkemaks ja võib-olla isegi vabandab. Sama tsükkel kordub pidevalt. Gaslighting ehk gaasikeeramine on see. Sa ei saa enam ise aru kes või mis sa oled. Ja mida valesti tegid.

5. Süüdistamine

On sinu süü, et lapsed kasvasid selliseks, nagu nad on, et sõber oma abikaasast lahutas, et maailmas on palju halba, elu sakib ja kõik on nii valesti. Vahel võib ta sinu peale karjuda lihtsalt seetõttu, et kuulis telerit vaadates midagi, mis teha vihastas ning seejärel elas end välja sinu peal.  Tema negatiivsed emotsioonid suunduvad sinule.

6. Kadedus

Ta teeb märkusi sinu sõprade kohta, eriti kui nad on vastassoost. Talle ei meeldi, kui sinu sõbrad helistavad, külla tulevad. Veel parem oleks, kui sul sotsiaalelu polekski.

7. Nullitud enesehinnang

Kuna ta räägib sulle pidevalt, et oled väärtusetu ja ei oska midagi ja toimid valesti, hakkadki arvama, et sinu koht siin maailmas on vaid suu kinni pidada ja teda teenida ning meelejärele olla.

8. Sadism

Näed, et partneri tuju tõuseb, kui ta saab jälle sulle kuidagi “ära panna”. Eriti rõõmsaks teeb teda see, kui oled töö või enda murede tõttu stressis. On olemas isegi mõiste nartsissistlik itsitamine, võid seda märgata tema puhul.

9. Alandamine

Partner kipub sind alandama avalikus kohas või sõprade ja sugulaste ees. Või teatab, et sa ei sobi tema seltskonda.

10. Suured nõudmised

Sinult oodatakse palju, kuigi salaja loodetakse, et sa kukud läbi ja sinu üle saaks hiljem parastada. Sinult nõutakse kogu aeg, et ületaksid end, oleksid parem ja talle meelepärasem jne.

11. Seksuaalne manipuleerimine

Partner meelitab sind voodis tegema asju, mis sulle ei meeldi. Või nõuab seda. Ta võib olla ka vägivaldne ja pidevalt korrutada, et teised ju teevad, miks mitte sina. Samas ta võib sind seksuaalselt ignoreerida ja vältida, teades, et see teeb sulle haiget. Ta saboteerib intiimsust ja lähedust.

12. Südamepuistamine

Sõpradele ja kõigile teistele räägib su partner hea meelega, millised probleemid teil on, ent kui sina suu lahti teed, saab ta su peale vihaseks. Sest tema silmis oled ta reetnud ja see on andestamatu tegu. Probleemid peaksid jääma koduseinte vahele.

13. Maailm vs sina

Üks asi, mida vägivaldsed kaaslased teevad, on üritada sind igati mustata, et keegi sinuga enam ei suhtleks. Laimatakse ka laste ees (vaata, kui loll on sinu ema/isa). Eduka laimukampaania tulemusena ei usu enam keegi sind, vaid tema poolt loodud kuvandit sinust. Läbi selle moodustab ta endale ka sabarakud, kes tema ego toidavad.

14. Vaikimine, passiiv-agressiivsus

Kui julged oma vägivaldsele partnerile vastu hakata, jääb ta vait või kõnnib minema. Kuna vaimne vägivald töötab suuresti sinu süütunde peal ja tema võimu omamisel, ignoreeritakse sind, kuni hakkad vabandama millegi eest, mida sa tegelikult ei teinudki. See on passiiv-agressiivsus.

15. Füüsiline vägivald

Saab tavaliselt alguse väiksematest laksudest või käte-jalgade pigistamisest ja võib kanduda edasi ka voodiellu. Äärmisel juhul muutubki vaimne vägivald füüsiliseks vägivallaks, mille puhul ei kardeta sinu vastu enam ka kätt tõsta. Tea seda, et mida enam oma piire (taluvust)  nihutad, seda enam julgeb ta ka neid katsetada.

16. Rumalus

Sul on mingi idee? Unusta ära! Sa mõtlesid? Sa ei oska ju mõelda! Sind manipuleeritakse seni, kuniks sa ei suuda enam ise midagi otsustada, ilma et konsulteeriks esmalt oma vägivaldse partneriga. Sa oled tema silmis alati saamatu ja rumal. Väärtusetu.

17. Eraklikkus ja sõltuvus

Alguses ütleb vägivaldne partner, et talle ei meeldi sinu sõber. Seejärel palub, et sa temaga enam ei kohtuks. Enne kui arugi saad, on see nartsissistlik partner võõrandanud sind kõigist lähedastest ja ainus inimene, kelle poole pöörduda saad, on tema. Mis ongi tema eesmärk, sest nii omab ta sinu üle rohkem kontrolli.

18. Mälestused

Kui teil tekib arusaamatusi, meenutab nartsissistlik partner iga kord aega, mil tegid midagi rumalat, valet või kus asjad ei õnnestunud plaanipäraselt. Nii teeb ta sulle selgeks, et sa ei saa ilma temata või üksi hakkama. Ta näitab sulle, et oled temast sõltuv. Ja manipuleerib sinuga.

19. Saavutused

Mis saavutused? Enda tehtu üle on nartsissistlik partner õnnelik ja kiidab takka, ent kui sina saad millegi toredaga hakkama, ei ole sel mingit kaalu, ta võib sind seetõttu isegi naeruvääristada, alahinnata. Lõpuks tunned end ka ise lollilt, et nii väikese asja pärast, kui enda õnnestumine, õnnelik oled.

20. Eitamine

Isegi kui ütled nartsissistist partnerile, et tema käitumine on sinu suhtes kiuslik või ta teeb sulle haiget, ei suuda ta seda viga ega eksimust endas näha. Ta  üritab sind veenda, et teeb seda kõike selleks, et just sul oleks hea ja et sina suudaks elus hakkama saada, areneda, paremaks muutuda.

 

 

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga