0

5 võtmefraasi, millega lööd nartsissisti tasakaalust välja

Kui sa oled nartsissisti ära tundnud ja selleks osutub inimene, kellega pead sa tahes tahtmata siiski edasi suhtlema, näiteks laste vms pärast, on hea teada teatud fraase ja lauseid, mis ta rivist välja löövad.

Kogemusnõustaja Lisa A. Romano ütleb, et tähtis on meeles pidada: me ei kontrolli kellegi teise reaalsust ning me ei tohikski seda teha. «Ainus, mida me saame teha, on muuta enda mõttemustreid,» ütleb Romano. «Vahel oleme me endast väljas ainult seetõttu, et kellegi teise arvamus meist tekitab meis ebamugavust ja me tahame ta arvamust muuta. Aga kui sa suudad aktsepteerida, et kellelgi võib olla meist väärarusaam, hakkavad juhtuma hämmastavad asjad.»

Romano pakub välja viis lauset ning soovitab nendega katsetama hakata, lisades, et see võib olla isegi lõbus eksperiment nartsissistiga.

Mul on kahju, et sa nii tunned.

Nartsissistid usuvad, et nad teavad kõike, neile meeldib alati sind kõiges süüdistada ja nende arust ongi kõik sinu süü. Mõtle aga, mis juhtub tema peas, kui sa tema süüdistustiraadi peale selle lause ütled. See lööb ta rivist välja, kuna nartsissist otsib sinult reaktsiooni, ta tahab sind õnge püüda.

Näide reaalsest elust:

Ma olen katsetanud seda meetodit, see ei tööta – ta läks aina enam puhevile ja andis mõista, et ma olen väärtusetu, sai mind aina rohkem süüdistada, et näed, vot nii ongi, sa oledki halb ja tegid mulle haiget.

Ma aktsepteerin sinu väärarusaama minust.

On fenomenaalne, kui sa teatad nartsissistile, et sa mõistad: tema peas on sinust mingi veider arusaamine, mis ei vasta tõele, aga sa aktsepteerid, et see nii on, püüdmata seda muuta. Nii annad sa talle selge signaali, et sa ei lase endaga manipuleerida.

Näide reaalsest elust:

Proovitud, ei anna tegelikult sellist signaali talle, et ta ei saa manipuleerida. Ta läks selle peale veel enamgi närvi ja manipuleeris rohkem.

Mul pole õigust konrollida, kuidas sa mind näed.

See on sarnane eelmisele lausele, kuid nüüd sa rõhutad seda, et sa saad aru: ta näeb sind teatud viisil, aga sa ei kavatsegi selles osas midagi ette võtta. Piltlikult öeldes võtad sa enda küljest õngekonksu ära ja ütled: «Ei, aitäh, ma ei soovi kaasa minna.»

Näide reaalsest elust:

Selline vastus tõesti rahuldas teda, sest tema silmis andsin kontrolli temale.

Eks ma pean leppima sellega, et sa tunned nii.

Kõige võtmeks on selle inimese aktsepteerimine sellisena, nagu ta on. Olgugi, et tema arvamus sinust võib sind häirida või isegi haiget teha. Kui sa hakkad selliseid fraase kasutama, saab nartsissist aru, et sa ei lähe tema mänguga kaasa.

Näide reaalsest elust:

Ka see vastus rahuldas teda, aga ta ei leppinud, sest ma pidin muutuma tema silmis. Ja sellise reaktsiooni peale tuli tiraad minu vigadest. Ei ole võimalik temaga suhtes olles mänguga mitte kaasa minna. Ta tahabki, et aktsepteeriksid milline TEMA on. Selline vastus korraks kõrgendab ta egot.

Ma ei vastuta sinu viha eest.

Väga sageli tõmbab nartsissist ligi empaatilise inimese, kel on ka kaassõltuvuskalduvusi. Inimese, kes sõltub teiste antavatest hinnangutest, kes saab oma väärtuse sealt.

Näide reaalsest elust:

Võibki öelda talle nii, aga see ei huvita teda tegelikult karvavõrdki mida sina tunned või ütled. Kui ta soovib vihane olla, siis ta lihtsalt on.

Nartsissistid aga tahavad omada võimu ja teist inimest kontrollida ning eelpoolmainitud inimest on väga kerge kontrollida. Nii sellised suhted tekivadki, kus tegelikult juhib kogu suhet nartsissist, kes muretseb ainult enda pärast – ja empaatiline partner muretseb ainult nartsissisti pärast. On aga väga võimas, kui sa saadad sõnumi, et sa ei luba enam end juhtida hirmul selle ees, mis ta sinust arvab. Tema viha ei ole sinu vastutada.

Refereeritud: sobranna.postimees.ee

nartsissism.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga